Когнитивни нарушения и деменция

С удължаването на продължителността на човешкия живот нараства броят на хората, страдащи от когнитивни нарушения и деменция.

Деменцията се промъква в живота на пациентите и техните семейства като неканен гост и постепенно разрушава света им като нарушава паметта, засяга езиковите функции, способността за ориентация, планиране и самообслужване. Вследствие на заболяването пациентите губят контрол над ежедневието си и стават зависими от грижите на близките си. Деменцията често се нарича семейно заболяване, защото хроничният стрес от грижите за любимия човек засяга всички.

Основна цел на лекарите е ранната диагностика и превенция на заболяването.

В случаите на фамилна обремененост решаващи за отключване на болестта са начинът на живот и контролът над рисковите фактори. Ето защо пациентите и близките им не трябва да неглижират промените в паметта и функционирането и да ги смятат за нормални признаци на стареенето. Системното проследяване от специалист, невропсихологичните тестове и образно изследване в комбинация с промяна в начина на живот и прилагане на някои лекарства дават възможност за ранна диагностика, превенция и профилактика и доказано променят хода на болестта.

От следващите клипове с Акад. Лъчезар Трайков, Ректор на Медицинския Университет-София, Председател на Българското Дружество по деменции и международно признат експерт в областта, и доц. Маргарита Райчева – клиничен психолог и невропсихолог от неговия екип в УМБАЛ „Александровска“-София, бихте могли да научите:

  • Какво представляват когнитивните нарушения и деменции
  • Как се поставя диагнозата
  • Какви са целите и прогнозата на лечението
  • Какви са методите на превенция
  • Ролята на близките и семейството в грижата за човек с когнитивни нарушения и деменция

.

.